Sardonyks*

Sardonyks gemmologiczna, wielobarwna, przeświecająca odmiana agatu; odznacza się występowaniem naprzemianległych, płaskich, biało-brunatnoczerwonych pasów (wstęg) o różnej grubości.Nazwa pochodzi od miasta Sardis w Azji Mniejszej, gdzie został znaleziony (gr. sardios = kamień z Sardis i gr. onyx = paznokieć (pazur, racica) – i nawiązuje do wyglądu, twardości i ostrych krawędzi odłupanych kawałków tego minerału. Od onyksu różni się tylko kolorem pasów, które w przypadku onyksu są czarne

Miejsca występowania: Brazylia, Urugwaj, Indie.

Znany historyk Pliniusz wspomina , że kamień ten skutecznie pomagał i leczył rany po ukąszeniach skorpionów, pająków i rozmaitych owadów. Noszony zaś bezpośrednio na skórze wzmacniał intelekt i wyostrzał wszystkie zmysły. Starożytni uważali, że minerał ten został stworzony przez Słońce, dlatego ma właściwości ochronne i uspakajające. Starozytni Grecy i Rzymianie bardzo lubili i cenili ten kamień. Jako talizman przynoszacy odwagę i zwycięstwo prowadził do walki zastępy żołnierzy.

Według wierzeń ludowych: wzmacnia samokontrolę, łagodzi wybuchy złości oraz rozwija mentalną dyscyplinę i ekspresję, pomaga przy chorobach gardła. Uważa się, że przyniesie trwałe szczęście i stabilność małżeństwa i partnerstwa.

Czakra: podstawowa

Na zdjęciu:Kamień koralik sardonyks kule.

przejdz do sklepu by kupic Sardonyks

Sardonyks kamien